مواد ساخت رزین

مواد ساخت رزین : مواد رزین می تواند شامل مواد جامد و بسیار چسبناک باشد ، اما معمولاً به مایعاتی اشاره دارد که بر اساس گرما، عوامل تنظیم کننده یا نور سفت می شوند. به طور معمول ، رزین های اصلاح شده یا مصنوعی برای تولید استفاده می شود – آنها میتوانند از اجزای طبیعی با مواد افزودنی تولید شوند یا از پلیمرهای مصنوعی تشکیل شده باشند. همچنین برای چاپ سه بعدی استفاده می شود.استفاده اصلی از رزین چسب بودن است – برای انتقال تنش بین الیاف ، هم بستن آنها و محافظت در برابر عوامل خارجی. اولین رزین ها در طبیعت یافت شده اند – در گیاهان ، اشکالات یا درختان – کهربا یا گلدان از جمله نمونه های رزین های طبیعی هستند. این رزین های طبیعی در بعضی از محصولات استفاده می شوند اما معمولاً قابل اشتعال و ذوب هستند ، ممکن است در مایعات محلول به نظر برسند و همین امر باعث می شود برای برخی از کاربردها مناسب نباشد

شرح رزین

همه رزین ها تحت شرایط خاص توانایی سخت شدن دارند – از طریق مخلوط کردن با یک عامل تنظیم کننده ، گرم شده یا در معرض نور. روش اخیر برای چاپ سه بعدی رزین استفاده می شود. چنین موادی قبل از جامد شدن مایعات بسیار چسبناکی هستند. دامنه رزین های مصنوعی بسیار زیاد است و شامل رزین هایی است که از پلاستیک های حرارتی مانند ABS ، نایلون و پلی پروپیلن ایجاد می شوند. برخی از اینها فقط به صورت مایع به عنوان رزین نامیده می شوند – پس از پخت ، به آنها پلاستیک یا الاستومر می گویند. برخی از رزین ها پس از سخت شدن قابل ذوب شدن و استفاده مجدد نیستند. انواع مختلفی از رزین ها بسته به ترکیبات شیمیایی آنها که خصوصیات آن را مشخص می کنند وجود دارد: سیلیکون ها ، اپوکسی ها ، اکریلیک ها ، آلکیدها و غیره.

مواد رزین از چه ساخته شده است؟

تنوع زیادی از مواد مختلف رزینی ، اعم از طبیعی و مصنوعی وجود دارد. رزین ها از زنجیره های طولانی مونومر تشکیل شده اند که در طی فرآیند پیوند ، پیوندهای پیوند عرضی ایجاد می کنند.

مواد ساخت رزین

انواع مختلف رزین کدامند؟

به طور معمول رزین ها بر اساس اینکه آیا واکنش سخت شدن قابل برگشت است یا خیر ، به ترموست و ترموپلاستیک تقسیم می شوند. رزین های ترموپلاستیک که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند شامل ABS ، پلی اتیلن ، پلی استایرن و پلی کربنات است. بیشترین رزین های ترموست پلی استر ، وینیل استر ، اپوکسی و پلی اورتان هستند.

در واقع رزین های ترموپلاستیک همان رزینی هستند که می توانند ذوب شوند و پس از سرد شدن سفت شوند. در داخل زنجیره مولکولی این نوع رزین ها ، پیوندهای بسیار قوی بین مولکول ها وجود دارد. برعکس ، ترموست ها تحت واکنش غیرقابل برگشت و در نتیجه یک محصول نهایی سخت قرار می گیرند. این با فرایندی به نام پلیمریزاسیون یا پیوند عرضی تعیین می شود که در چنین موادی حاصل از استفاده از کاتالیزور ، گرما یا ترکیبی از این دو صورت می گیرد.

رزین چگونه تولید می شود؟

تولید رزین های مصنوعی از اصطلاحاً فرآیند ترک خوردگی آغاز می شود ، به این معنی که انواع مختلف هیدروکربن ها گرم می شوند تا مولکول های جدا شوند. سپس ترکیبات پلیمری ساخته می شوند تا رزین خاصی ایجاد کنند.

خواص مواد رزین

خصوصیات را می توان به سطح خاصی بسته به ترکیب رزین بهبود داد. اما ما چندین رزین کاملاً معروف را در یک لیست قرار دادیم تا نشان دهیم چقدر می توان این مواد را یک بار سخت کرد.

چاپ سه بعدی با رزین

در چاپ سه بعدی ، رزین ها خانواده ای از پلیمرهای نوری هستند که از یک آغازگر عکس و مونومرهای مختلف تشکیل شده است. این مواد در زیر نور ماورا UV بنفش ، نور روز یا انرژی پرتوی لیزر واکنش نشان می دهند که حالت آنها را از مایع به ساختار جامد تغییر می دهد. پرینترهای سه بعدی منابع نور را به مناطق خاصی هدایت می کنند که باید جامد شوند و بخشی را لایه به لایه ایجاد کنند یا در مورد فناوری MJP ، قطره های رزین همه با هم اعمال می شوند و پس از هر لایه خوب می شوند.

ریخته گری رزین

از رزین در ریخته گری برای تولید با حجم کم ، لوازم جانبی ، در صنعت پزشکی و موارد دیگر استفاده می شود. این نیاز به قالب هایی دارد که با رزین مایع پر شده و در داخل پلیمریزاسیون سخت می شود. بعضی از رزین ها به راحتی قابل استفاده هستند و با قالب های سیلیکونی یا DIY سازگار هستند ، بنابراین حتی علاقه مندان می توانند از آنها بدون ابزار خاصی برای تولید قطعات استفاده کنند. ماهیت مایع مواد رزین همچنین امکان مخلوط کردن آن با مواد افزودنی را برای بهبود خواص و از بین بردن راحت قالب فراهم می کند.

راهنمای ریخته گری رزین

ریخته گری رزین یک روش ساخت است که به طور گسترده ای برای تولید با حجم کم توسط متخصصان و علاقه مندان مورد استفاده قرار می گیرد. ایده کلی این است که یک قالب را با یک رزین مایع پر کنید ، آن را بگذارید تا مواد سفت شود و سپس یک محصول را از قالب آن خارج کنید.

از قالبهای انعطاف پذیر متداول استفاده می شود که می تواند از لاتکس یا لاستیک سیلیکون ساخته شود تا آزاد سازی گچ آسانتر شود. بسته به شرایط آنها می توان چندین بار از این قالب ها استفاده کرد اما تمایل دارد محدودیت های خاص خود را داشته باشد که اجازه استفاده از ریخته گری رزین را برای دسته های بزرگ نمی دهد. برخی از قالبهای ساده برای استفاده یکبار مصرف را می توان از مواد موجود مانند پوشه های پلاستیکی ، تکه های چوب و موارد دیگر نیز تهیه کرد.

برای قطعات مکانیکی و اتومبیل ، هنگامی که تمام جزئیات باید کاملاً به قسمت گچبری شده منتقل شوند ، از گریدهای مخصوص رزین و مواد قالب برای کاهش انقباض و عدم دقت استفاده می شود.

معمولاً روش ریخته گری رزین از ساخت یک مدل اصلی شروع می شود. می توان آن را با دست تراشیده ، تراش CNC ، چاپ سه بعدی ، مجسمه سازی یا به روش دیگری تولید کرد. مواد مدل اصلی باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند یک قالب دقیق را ایجاد کند ، بنابراین انتخاب های محبوب شامل پلاستیک های سفت و سخت مانند پلی اورتان ، اپوکسی ، پلی استر ، ABS ، نایلون یا دلرین است. مواد کششی یا شکننده سطح ضعیف قطعه و جزئیات غیر دقیق را تحویل می دهند.

گام بعدی ایجاد یک قالب منفی با نقش و نگارهای مدل اصلی است. بسیاری از سازندگان لاستیک های سیلیکونی را برای قالب ترجیح می دهند به دلیل داشتن یک فرایند کار آسان ، دقت خوب و خواص مکانیکی ، سطح غیر چسبنده برای ریخته گری و کوچک و بدون انقباض. قالب باید خود ساخته شود تا رزین به راحتی نقش یک مدل اصلی را بدون شکاف و اضافی پر کند. بنابراین ، گاهی اوقات قالب به صورت دو یا چند قطعه ساخته می شود تا امکان پخش صاف رزین در داخل وجود داشته باشد.

پس از تهیه قالب ، به مخلوط کردن و ریختن واقعی رزین می رسد. در اینجا فرآیند براساس نوع رزین مورد استفاده برای ریخته گری متفاوت است.

پس از ریختن مواد ، ممکن است برای حذف حباب های هوا و کمک به ترمیم خوب رزین ، به کارهای اضافی (مانند محفظه خلا ، عملیات حرارتی) نیاز باشد.

اگر تمام مراحل به درستی پردازش شود ، محصول نهایی تقریباً یک کپی از مدل اصلی ساخته شده از رزین خواهد بود.

رزین های ماشینکاری CNC

رزین ها معمولاً در ماشینکاری CNC استفاده نمی شوند زیرا برای کار با آنها به ماده جامدی احتیاج دارند. رزین های سخت شده مانند ABS ، اپوکسی ، نایلون ها و غیره را می توان ماشین کاری کرد زیرا در حال حاضر پلاستیک هستند. با این حال ، در بازار ، دستگاه های CNC کمیاب وجود دارد که می تواند اکستروژن خمیری رزین ها را با عملیات فرز ترکیب کند. در این حالت ، رزین ها معمولاً به عنوان پوششی برای مواد دیگر استفاده می شوند و می توان آنها را با یک دستگاه CNC یکسان قرار داد و سپس ماشین کاری کرد.

از رزین برای چه استفاده می شود؟

رزین ها از ساخت جواهرات گرفته تا ساخت قطعات برای اتومبیل های اسپرت کاربردهای بی شماری دارند. رزین های مختلف می توانند توسط خود به عنوان پایه یا به عنوان ماده چسبنده برای موادی مانند الیاف کربن ، فایبرگلاس و غیره استفاده شوند.

مواد ساختمانی رزین

در صورت نیاز به پیوند محکم ، از رزین در ساختمان به عنوان چسب ، پوشش یا به عنوان ماده ساختمانی استفاده می شود. به عنوان مثال ، برای ساخت چوب چند لایه. رزین ها همچنین در تزئین کف های خود تراز و سطوح معماری محبوب هستند و استفاده از مواد بازیافتی را امکان پذیر می کنند.

موارد استفاده مشترک

چسب ، رنگ و پوشش
تزیین
قطعات الکترونیکی و جایگزینی قطعات فلزی
چرخ دنده ، لوله و لوله
مدل ها و قطعات پیچیده
جواهر سازی
تجهیزات پزشکی
کالاهای مصرفی
تعمیر قایق ، ماشین و قطعات

مزایای رزین

دقت، درستی
رزین های بسیار متنوعی با خصوصیات مختلف
طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی
می تواند از نظر غذایی بی خطر باشد
می توان آن را به راحتی رنگ ، رنگ ، مخلوط با پودرهای فلزی یا رنگدانه های فلورسنت کرد
کار با آن آسان است
رزین های سخت شده را می توان ماشین کاری کرد

معایب رزین

برخی از رزین ها سمی هستند
واکنش سریع پلیمریزاسیون نیاز به سریع بودن دارد
نیاز به ذخیره سازی ویژه دارد (بعضی از رزین ها به رطوبت ، دما و نور حساس هستند)
رزین های ریخته گری به دقت اجزا نیاز دارند
ریخته گری با حجم کم ممکن است به کارهای دستی زیادی نیاز داشته باشد ، که هزینه خالص آن را بالا می برد

مواد اولیه تهیه رزین شامل :

رزین پلی استر غیر اشباع ، رزین وینیل استر ، رزین اپوکسی رزین سیلیکون

وافزودنی ها شامل :

کربنات کلسیم ، سیلیس ، تالک ، تیتان ، ایروزیل می باشد.

طرز تهیه رزین
قیمت رزین
قیمت مواد اولیه رزین اپوکسی

کارگاه سازه های چوب و رزین (وودگلس)

یکی از دوره هایی که علاوه بر جذابیت زیاد، امکان کار و استخدام در آن زیاد به چشم می خورد گرایش سازه های چوب و رزین(وودگلس) ، است . آکادمی معماری داخلی آرت کانر با برگزاری کارگاه سازه های چوب و رزین(وودگلس) به افرادی که این دوره را به صورت کامل و موفق بگذرانند و نمونه کار نهایی قابل قبول به اساتید دوره ارائه دهند ، پس از پایان دوره ، مدرک معتبر از وزارت علوم ارائه می دهد تا بتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.